Kingfishers Secure Top Flight Place

PUBLISHED: 11:43 27 March 2008 | UPDATED: 08:23 02 June 2010

CHATTERIS Kingfishers earned themselves a place in the top flight next season after success in Cambs Cup action. The Kingfishers won Division Two to put themselves back into Division One for next year s competition.

With a total of 50 events swam, the te

CHATTERIS Kingfishers earned themselves a place in the top flight next season after success in Cambs Cup action.

The Kingfishers won Division Two to put themselves back into Division One for next year's competition.

With a total of 50 events swam, the team accrued one first, one second, five thirds, and 12 fourths as well as 11 personal bests on their way to winning promotion.

Chloe Selman, 10, and Georgia Kernutt, nine, earned special praise for their performances.

Results - Open I M: Kathleen Loveridge 3rd, Scott Williams 3rd. 13/u 50m Medley Relay: James Austin, Thomas Russell, Luke Oliver, Matthijs Nooteboom 6th.

15/u Freestyle Relay: Kirsty Slyfield, Cara Fresher, Esther Loveridge, Helen Brown 5th; Ivo Nooteboom, Thomas Russell, Luke Oliver, Matthijs Nooteboom 7th.

Open Medley Relay: Ellie Green, Rachel Minett, Kathleen Loveridge, Cathy Thomson 4th; Gary Smith, Scott Williams, Bastiaan Nooteboom, Mark Thompson 3rd.

11/u 50m Backstroke: Chloe Selman 7th (pb); James Austin 4th. 13/u 50m Breaststroke: Kirsty Slyfield 6th (pb); Thomas Russell 7th (pb).

15/u 100m Backstroke: Kirsty Slyfield 7th; Ivo Nooteboom 7th (pb). Open 100m Butterfly: Kathleen Loveridge 4th; Bastiaan Nooteboom 4th. 11/u 50m Freestyle: Chloe Selman 7th (pb); Liam Oliver 2nd (pb).

13/u 50m Backstroke: Georgia Kernutt 8th (pb); Luke Oliver 3rd. 15/u 100m Butterfly: Helen Brown 4th; Luke Oliver 7th. Open 100m Backstroke: Cathy Thomson 3rd; Gary Smith 4th.

11/u 50m Breaststroke: Georgia Kernutt 8th (pb); James Austin 7th (pb). 13/u 50m Butterfly Kirsty Slyfield 4th; Luke Oliver 5th. 15/u 100m Freestyle: Esther Loveridge 5th; Matthijs Nooteboom 7th. Open 100m Breaststroke: Rachel Minett 4th; Scott Williams 1st.

11/u 50m Butterfly: Georgia Kernutt 8th (pb); Liam Oliver 4th. 13/u 50m Freestyle: Chloe Selman 8th; Matthijs Nooteboom 6th. 15/u 100m Breaststroke: Helen Brown 5th; Thomas Russell 8th (pb).

Open 100m Freestyle: Cathy Thomson 5th; Mark Thompson 4th. 13/u 50m Freestyle Relay: Thomas Russell, Liam Oliver, Luke Oliver, Ivo Noo

teboom 7th.

15/u 50m Medley Relay: Kirsty Slyfield, Cara Fresher, Esther Loveridge, Helen Brown 7th; Thomas Russell, Ivo Nooteboom Luke Oliver, Matthijs Nooteboom 7th.

Open 50m Freestyle Relay: Ellie Green, Rachel Minett, Kathleen Loveridge, Cathy Thomson 4th; Dale Brown, Scott Williams, Bastiaan Nooteboom, Mark Thompson 4th.

n Kingfishers produced some outstanding performances in the county championships.

In the 1500m swims, brother and sister Dale and Helen Brown finished first and second respectively and Rachel Minett and Cathy Thomson both notched firsts.

Relay results - Women's 19/Under 200m Free 4th; men's 11/12 Yrs 200m Freestyle 4th; women's Open 200m Medley Team 5th; men's Open 200m Medley Team 3rd; women's 19/Under 200m Medley 5th; men's 11/12 Yrs 200m Medley 5th; women's Open 200m Freestyle 4th; men's Open 200m Freestyle Team 3rd.

Most Read

Latest from the Wisbech Standard

Hot Jobs

Show Job Lists